29. maja 2018 se je v Novi Gorici končalo intenzivno 5-dnevno brezplačno usposabljanje mladih v Goriški regiji za podjetništvo, nevladništvo in aktivno iskanje zaposlitve.
(Nova Gorica, 29. 5. 2018) Štirje mladi iz Goriške regije so se v okviru projekta Model M Slovenija udeležili programa usposabljanja za podjetništvo, nevladništvo in aktivno iskanje zaposlitve. Krajše, intenzivno 5-dnevno brezplačno usposabljanje mladih v Goriški regiji je v okviru projekta Model M Slovenija potekalo od 21. do 29. maja 2018 v prostorih Območne obrtno-podjetniške zbornice Nova Gorica, Ulica Gradnikove brigade 6, Nova Gorica.
Model M Slovenija pomeni biti mlad in biti vzor drugim, kako inovativno najdeš zaposlitev ali ustvariš svojo lastno. V projekt se lahko vključijo mladi brezposelni v starosti od 18. do 29. let z najmanj srednješolsko izobrazbo. Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija – Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Traja od 1.8.2016 do 15.9.2018, z njim pa želijo organizatorji za večjo zaposljivost in zaposlenost usposobiti vsaj 140 mladih in zaposliti vsaj 32 mladih v sedmih statističnih regijah.
Inštitut za razvoj družbene odgovornosti (IRDO) v sodelovanju z Zavodom RS za zaposlovanje in regijskimi partnerji v sedmih regijah po Sloveniji usposablja mlade za podjetništvo, nevladništvo in aktivno iskanje zaposlitve v okviru projekta Model M Slovenija, konec maja je to usposabljanje potekalo v Novi Gorici.
O samem projektu je Luka Lango, predsednik skupine mladih iz Nove Gorice – projekt Model M Slovenija, povedal naslednje: »Program je (za zdaj) ne le izpolnil moja pričakovanja, temveč jih presegel. Ker je skupina majhna, smo se hitro povezali in smo neprestano v debati. Predavateljica se je izkazala za razgledano in izredno toplo osebo, ki pozitivno pritiska na nas ter nas sili, da neprestano razmišljamo.«
Polona Bratuž, udeleženka projekta v Novi Gorici pa je dodala: »Odločitev, da se vključim v projekt Model M Slovenija, je bila ena najboljših v zadnjem času. Zakaj? Naša vodja projekta je res super. Ima ogromno informacij, znanja in izkušenj, ki nam jih tako nesebično predaja. Je zelo srčna, prijazna, zlata oseba, vedno nasmejana, pripravljena pomagati, na vsako naše vprašanje ima odgovor, nas pa ravno prav ‘namatra’ in nam naloži naloge in izzive, da nas “prisili”, da vklopimo svoje možgane in začnemo razmišljati in iskati razloge, odgovore, ideje,… Kar se tiče vsebin programa in ostalih predavateljev, bi res pohvalila vse, ki so se kljub razdalji, tehničnim težavam,… res potrudili, da so nam podali veliko informacij in to na prijeten način. Smo majna skupina štirih ‘modelov’, ki smo se takoj ulovili med sabo, ravno zaradi majhnega števila, pa smo še bolj povezani, imamo vsi veliko priložnosti, da spregovorimo, kar v večji skupini ne bi bilo možno. Na koncu pa ne smem pozabiti še Obrtno-podjetniške zbornice Nova Gorica, kjer so nas res lepo sprejeli, vzdušje je zelo prijetno, vse gospe, tam zaposlene so zelo prijazne, vse kar potrebujemo nam pomagajo, svetujejo, se z nami posmejejo, tako da tudi izbira lokacije je top.«
Mateja Nikolić je o projektu povedala: »To podjetniško usposabljanje mi je potrditev tega, da v svojem razmišljanju in v svojem srednje 20-letnem življenjskem obdobju, kjer prvič ‘naletam’ na velike ovire, nisem sama in da lahko svoje zmedenosti delim z drugimi. Še več mi pomeni, da sem našla to čudovito ekipo, tik pred opravljanjem prakse, saj mi pomaga pri nadgrajevanju nivoja podjetniške komunikacije in ‘brainstorminga’. Model M Slovenija je najboljša motivacija, ki se mi je zgodila v obdobju nezaposlenosti. Hvala za to izkušnjo.«
Ana Lenščak je dodala: »Z usposabljanjem v programu Model M Slovenija v Novi Gorici sem bila zelo zadovoljna in navdušena. Izvedela sem veliko koristnih informacij, tako od mentorice oziroma vodje projekta, kot tudi od drugih predavateljev. Prav zaradi vseh nasvetov in napotkov, ki smo jih pridobili, se bom lažje podala na pot iskanja zaposlitve. Pohvalila in poudarila bi še rada dober in pristen odnos, ki smo ga vzpostavili z drugimi udeleženci projekta. Dobili smo možnost, da lahko predstavimo svoje zgodbe, znanje in želje, ki jih imamo. Hvaležna sem, da sem bila lahko del tega projekta.«
V Celju, Ljubljani, Murski Soboti, Kopru, Novem mestu, Kranju in Novi Gorici se je projekta doslej udeležilo skupaj 119 oseb, več kot 40 jih je že dobilo zaposlitev, nekateri so se zaposlili še pred iztekom programa usposabljanja. Na vsakem regionalnem (in brezplačnem) usposabljanju se mladi povežejo s podjetniki, nevladniki in dosedanjimi udeleženci projekta ter tako hitreje pridejo do zaposlitve. Ogledajo si dobre prakse regionalnih podjetij in nevladnih organizacij, se pogovarjajo z delodajalci ter spoznavajo življenjske in poslovne zgodbe regionalnih in drugih podjetnikov, nevladnikov. V Novi Gorici so si šli mladi pogledati Primorski tehnološki park in nekaj lokalnih podjetij.