Mladi v Savinjski regiji se bodo usposabljali za podjetništvo, nevladništvo in aktivno iskanje zaposlitve
Januarja se v Celju začne program usposabljanja mladih v okviru projekta MODEL M Slovenija 2016
(Celje, 28.12.2016) Model M Slovenija pomeni biti mlad in biti vzor drugim, kako inovativno najdeš zaposlitev ali ustvariš svojo lastno. Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada in Republika Slovenija – Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, Urad RS za mladino. Traja od 1.8.2016 do 15.9.2018, z njim pa želi nosilec projekta, IRDO – Inštitut za razvoj družbene odgovornosti, v sodelovanju z regionalnimi partnerji in Zavodom RS za zaposlovanje v sedmih statističnih regijah za večjo zaposljivost in zaposlenost usposobiti vsaj 140 in pomagati zaposliti vsaj 32 mladih.
Na današnji novinarski konferenci, ki je potekala v prostorih Inkubatorja Savinjske regije na Gregorčičevi ulici 6 v Celju, so predstavili vsebino projekta Model M Slovenija in program usposabljanja mladih do vključno 29 let v Savinjski regiji, ki se bo začel januarja 2017 in bo trajal približno šest tednov.
V okviru projekta se bo ustvarila Model M Slovenija skupnost, kjer se bodo mladi povezovali s podjetniki, nevladnimi organizacijami, regijskimi podpornimi ustanovami ter drugimi in razvijali lastne karierne in poslovne načrte. V programu usposabljanja se bo v posamezni regiji usposobilo od 20 do 40 mladih z namenom, da bi povečali svojo zaposljivosti in zaposlenost. Na ta način bodo vzpostavili regijski pilotni model usposabljanja mladih in upajo, da se bo s podporo lokalne skupnosti in drugih partnerjev kasneje še nadaljeval in postal regijska stalna praksa.
»Projekt smo pilotno izvajali v letih 2013 do 2016 v Podravski regiji in izkazalo se je, da so rezultati odlični. Zaposlilo se je v povprečju med 50 do 70 odstotkov vseh udeležencev, stike z njimi ohranjamo še danes,« je o izhodiščih projekta povedala mag. Anita Hrast, direktorica inštituta IRDO in vodja projekta. »Mnogi so ustanovili lastna podjetja, nevladne organizacije, še več se jih je zaposlilo pri drugih delodajalcih, zato vabimo vse, ki bi jih zanimalo sodelovanje, da se vključijo v program, podatke o možnostih prijave najdejo na naši spletni strani in pri Zavodu RS za zaposlovanje.«
Projekt bo prispeval k večji raznolikosti pristopov k zaposlovanju mladih in jim pomagal do zaposlitve. Ker pa je vsaka regija drugačna, se je inštitut IRDO povezal z regijskimi partnerji, med njimi tudi predstavniki podjetnikov, nevladnih organizacij in vladnih ustanov.
»Sodelovanje v projektu nas zelo veseli, saj vidimo možnosti za razvoj mladih v regiji, ne samo v smislu zaposlovanja in razvoja podjetništva, ampak tudi ustanavljanja nevladnih organizacij. V tem smislu delo našega inkubatorja projekt nadgrajuje in veselimo se dela z mladimi tudi na tem področju,« je o partnerskem sodelovanju v projektu povedala Saša Lavrič, direktorica Inkubatorja Savinjske regije.
Marija Gale, mag. med. mendž., iz Projektne enote Zavoda RS za zaposlovanje, je predstavila vlogo ZRSZ kot podpornega partnerja projekta ter razloge za podporo projektu, mag. Alenka Rumbak, direktorica Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje – Območne službe Celje, pa je predstavila stanje zaposlovanja in brezposelnosti mladih v Savinjski regiji.
Monika Rajšp, udeleženka projekta Model M 2013 in ustanoviteljica podjetja ClickIT, Monika Rajšp s.p., pa je povedala o svojih izkušnjah pri zaposlovanju mladih in projektu. Poudarila je pomen tovrstnega usposabljanja za mlade in pomen podpore, ki mladim tudi po končanju projekta nudi inštitut IRDO v sodelovanju s partnerji. »Zlasti pomembno je povezovanje mladih z mladimi in mladih s podjetniki, saj tako krepimo naš socialni kapital, hkrati pa pridobimo pomembne poslovne partnerje in hitreje pridemo do zaposlitve ali pridobitve posla,« je še poudarila Monika Rajšp.
V Celju se bo projekt začel izvajati 12.1.2017, v vsaki regiji pa bo program usposabljanja trajal mesec in pol. Za mlade je udeležba brezplačna. 5. januarja 2017 bo informativni sestanek za vse kandidate potekal v prostorih Zavoda RS za zaposlovanje – Urad za delo Celje. Mladi se bodo povezali s podjetniki, nevladniki in dosedanjimi udeleženci projekta ter tako hitreje prišli do zaposlitve.
Oglejte si predstaviteno brošuro v PDF obliki tukaj (Model M brošura Celje)